Jak uzyskać podpis elektroniczny? Wszystko, co musisz wiedzieć 

Kilka kliknięć – tyle dzieli Cię od zatwierdzenia dokumentów online za pomocą podpisu elektronicznego. Zastanawiasz się, jak uzyskać podpis elektroniczny i czy to czasochłonny lub skomplikowany proces? Od razu uspokajamy: wyrobienie podpisu elektronicznego jest tak proste jak jego późniejsze wykorzystywanie. Czytaj dalej i sprawdź szczegóły. 

Czym jest podpis elektroniczny? 

Zgodnie z rozporządzeniem eIDAS (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania z dnia 23 lipca 2014 roku) dokumenty online mogą być podpisywane za pomocą podpisu elektronicznego. To wygodne rozwiązanie ułatwi Ci dopełnienie formalności zarówno w urzędach, jak i w kontaktach biznesowych z kontrahentami czy pracownikami. 

Istnieją trzy rodzaje e-podpisów (zwykły, zaawansowany i kwalifikowany). Różni je moc prawna, a w efekcie to, jaki dokument możesz podpisać za ich pośrednictwem. Nieco inaczej wygląda również sposób weryfikacji tożsamości użytkownika. 

Tu dowiesz się więcej o podpisach elektronicznych: Co to jest podpis elektroniczny i jak go używać?

Podpis elektroniczny – jak uzyskać bez wychodzenia z domu? 

Jeśli chcesz korzystać z tego rozwiązania, pierwszym krokiem jest wybór dostawcy usług zaufania. W zależności od danej oferty postaw na rozwiązanie, które da Ci największą wygodę i spełni Twoje potrzeby. Jak uzyskać podpis elektroniczny? Kolejne kroki wyrabiania podpisu elektronicznego przypominają standardowy zakup online: 

  • wybierasz szczegóły rozwiązania (np. długość trwania certyfikatu w przypadku podpisu kwalifikowanego), 
  • podajesz swoje dane (imię, nazwisko, adres oraz niezbędne dane kontaktowe) w odpowiednim formularzu, 
  • zaznaczasz wybrany sposób płatności (w większości przypadków to szybkie płatności online) i opłacasz zamówienie. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak wyrobić? 

Podpis z certyfikatem kwalifikowanym ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny. W związku z tym kluczowym elementem tego procesu jest weryfikacja Twojej tożsamości. 

W tym celu konieczne będzie okazanie odpowiedniego dokumentu, np. dowodu osobistego lub paszportu. Zazwyczaj dostawcy proponują wygodę formą wideoweryfikacji – podczas krótkiego spotkania, do 15 minut, konsultant potwierdzi Twoją tożsamość i umożliwi zakończenie procesu. 

Na podany wcześniej adres e-mail otrzymasz certyfikat podpisu kwalifikowanego oraz komplet informacji dotyczących tego, jak go używać.

Podpis elektroniczny – co zyskujesz? 

Korzyści z podpisywania dokumentów za pomocą podpisów elektronicznych jest kilka. Najważniejsze z nich to: 

  • wygoda – możesz to zrobić o każdej porze i w dowolnym miejscu z dostępem do internetu; to trafione rozwiązanie dla osób, które pracują zdalnie czy hybrydowo, wyjeżdżają w delegacje lub po prostu cenią sobie swobodę rozwiązań mobilnych, 
  • bezpieczeństwo – podpis elektroniczny każdorazowo zatwierdzasz indywidualnym kodem PIN, co daje większą gwarancję niż podpis odręczny, który łatwo podrobić, 
  • oszczędność czasu i pieniędzy – dokumentacja w wersji papierowej przesłana pocztą tradycyjną to koszty związane z drukiem i archiwizacją oraz czas potrzebny na jej wysyłkę, w przypadku e-podpisu oszczędzasz podwójnie, 
  • ekologia – digitalizacja i podpisy elektroniczne wpisują się w biznesowe podejście paperless, które nie tylko przyspiesza procesy w firmie, ale również zapobiega niepotrzebnemu zużywaniu papieru. Masz pytanie o to, jak uzyskać podpis elektroniczny i czy to rozwiązanie dla Ciebie? Zadaj nam pytanie.